streda 21. marca 2012

BEZPEČNÝ OHŇOSTROJ

Námet na ďalší pokus nám opäť poskytol Čestíkov "Cestovný nápadník". Zapáčil sa nám hneď, ako sme si pozreli fotografie z tvorivého pokusohrania našich českých kamarátov. Najdôležitejšou surovinou na výrobu tohto ohňostroja je však potravinárske farbivo, ktoré sa nám dlhšiu dobu nedarilo zohnať. Blíži sa totiž Veľká noc a mnohí ho kupujú nielen na prifarbenie koláčov, ale i vajíčok. Nakoniec sme však pozháňali  všetko potrebné a pustili sa do objavovania.
Pomôcky: potravinárske farbivo, rastlinný olej, tégliky z jogurtov, priehľadná nádoba ( 5 l zaváraninový pohár, akvárium), voda, lyžičky, biely papier, lepiaca páska
Postup:
1. Naplnili sme nádobu vodou a dali sme za ňu biely list papiera, ktorý sme prichytili lepiacou páskou.
2. V malom množstve vody (1 - 2 lyžice) sme rozmiešali  trochu práškovej potravinárskej farby.
3. Do malých téglikov sme naliali po troške oleja a primiešali sme do nich rozpustenú potravinársku farbu.
4. Do pripravenej nádoby s vodou sme za pomoci lyžičiek opatrne naliali olej s farbivom.
5. A potom sme už len sledovali ohromujúcu hru farieb. 
Keďže každý skutočný ohňostroj sprevádza nielen nádherné svetelné divadlo, ale aj ohlušujúci rachot, pridružili sme si k nášmu pokusu ešte jeden. Bola ním výroba "práskačky", ktorá nám nahradila zvukový efekt, ktorý pri našom ohňostroji chýbal.
Pomôcky: dva papiere A4, lepiaca páska, nožnice
Postup:
1. Dlhšiu stranu papiera sme ohli po šírke (asi 2,5 cm) a pokračovali sme v prekladaní dovtedy, kým nám z papiera nezostal úzky pásik. V strede sme ho prelepili kúskom lepiacej pásky, aby sa nám neroztváral. To isté sme urobili aj s druhým hárkom papiera.
2. Oba vzniknuté pásy sme na jednej strane k sebe prilepili lepiacou páskou. Preložili sme ich, uchopili na koncoch a zatiahli. Prudkým švihom sa vrchný neprilepený pás papiera uvoľnil a ozvala sa rana.


A takto to vyzeralo, keď sme spojili oba pokusy do jedného:


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára